Hüdropoonika seadme ülespanek nõuab tööd ja läbimõtlemist!

Selles artiklis kirjeldaksin, kuidas hakkasin oma bakalaureusetööks vajaliku katset läbi viima ning millise seadeldise ma hüdropoonika jaoks ehitasin. Töö pealkirjaks sai koostöös juhendajaga valitud „Lehtsalati ja vürtspaprika kasvu võrdlus hüdrokultuuris ning mullas“.
Panin mulda ning hüdropoonikasse kasvama kokku 60 potti taimi. Hüdrokultuuri jaoks kasvatati taimi ette kivivilla substraadis ning 28 päeva möödudes istutasin taimed ümber hüdropoonika seadeldisse.

hsyntjl_1
Vürtspaprika ja lehtsalat kivivilla kuubikutes.

Ettekasvatamisel kasutasin spetsiaalselt kasvuruumi (propagaatorit), mis hoiab taimedele vajalikku niiskust ning soojust. Taimede kasvuks üks olulisemaid faktoreid on valgus. Kuna Eestis ei ole antud töö uuringuperioodil (märtsist-aprillini) väga palju päikest, siis tuli kasutada lisavalgustust. Selleks kasutasin algselt 150W lampi, mis oli taimede kasvuks piisav.

hsyntjl_2
Vasakul on propagaatoris taimed ning vasakul mullas olevad taimed.

28 päeva möödudes, kui taimed olid juba suuremad, vahetaasin vana valgustuse tugevama, 600W pirni vastu. Valgustuse vahelüliks kasutasin elektromagneetilist ballasti, mis hoiab pinget ja piirab lampi läbivat voolu. Sellise valguse mõjul toodab taim rohkem klorofülli, mille tõttu taim kasvab ja areneb kiiremini. Taimedele on vaja anda ka puhkeaega, selleks kasutasin taimerit, mis oli seadistatud nii, et taimedel oli puhkeaega 8 tundi ööpäevas. Reflektori koos pirniga kinnitasin riidestange külge.

hsyntjl_3
600W pirn koos reflektoriga.

Lahuse jaoks kasutasin kolme komponenti – Hydro Growthi, Bio Rhizotonicut, 38% lämmastikhapet. Taimede jaoks on väga oluline, et lahuse pH oleks stabiilne. Lehtsalati ning vürtspaprika õige kasvu pH oli 5,5-6,1.
Hüdropoonika seadeldise valmistamisel kasutasin kahte erinevat lahendust: aknaaianduse ja tilgutamise süsteemi.
Nagu eelpool mainitud, istutasin taimed 28 päeva möödudes ümber hüdropoonika seadeldisse. Taimede puhul on tähtis see, et nad ei oleks liiga väikesed ega suured. Mina istutasin enda taimed ümber seadeldisse, kui nad olid 7 cm pikkused.
Seadeldise otsustasin ise ehitada soodsalt ning kasutada võimalikult palju käepäraseid vahendeid. Selleks kasutasin plastmass pudeleid (1,5 liitrit), mille sisse panin 55 mm võrkpotid. Pudelite sisse tuleb just valida võrkpotid, et juurestik saaks hingata. Pudelite alumised osad, kuhu asetasin poti, peab tumeda kleeplindiga katma, kuna juurestiku peale ei tohi paista valgus. Hüdropoonika seadelise jaoks lisandus uus substraat, milleks on kergkruus. Enne isutamist tuleb kergkruus pesta puhta veega läbi. Istutamiseks pannakse potipõhja natukene kergkruusa, keskele asetatakse kivivillas olev taim ning seejärel täidetakse pott kergkruusaga.
Seadeldise aluskonstruktsiooniks kasutasin riidestanget. Plastikpudeleid asetasin viie kaupa üksteise külge ning moodustasin nendest kuus rida. Et taimed saaksid piisavalt valgust ja ruumi kasvamiseks, tehti pudelitesse umbes 8×17 cm ava. Samuti tehti pudelite korkidesse augud, mille kaudu sai toitelahus tilkuda alumistele taimedele.
Seadeldise jaoks valisin veepumba, mis tõstis toitelahuse mööda voolikut ülesse, kust see tilkus alla ning varustas toitainetega kuut rida taimi. Pump asetati hüdropoonika seadeldise all olevasse anumasse, kuhu valasin 15 liitrit toitelahust. Pumba juures tuleks hoolikalt jälgida, et see oleks pidevalt toitelahuses. Kui vedelikku jääb vähemaks, siis tuleb seda juurde lisada.
Nagu valgustuse puhul, oli pumba töö seadistatud taimeriga. Pump töötas 5 minutit iga 70 minuti järel. Nii tagati taimedele ühtlane toitainete varustamine.

hsyntjl_4
Hüdropoonika seadeldis.

Ettekasvatuse perioodil tuleb tihti jälgida, kas taimed saavad ikka piisavad valgust ning toitaineid. Kui näiteks lehtsalat saab liiga vähe valgust, siis venib see väga pikaks ning kui liiga vähe toitained, võib juhtuda, et lehtsalat muutub mõruks. Vürtspaprika puhul võivad kaunad jääda pisikeseks ning väga kibedaks. Samuti võib ettekasvatuse ajal kasutada lisaniisutust. Selleks tegin spreipudelisse toitainelahuse ning vajaduse korral pritsisin taimi.
Taime kasvatamise ajal on oluline jälgida toitelahuses pH taset. Selleks kasutasin spetsiaalset aparaati, kuid olemas on ka odavamaid alternatiive.
Seadeldise üheks suuremaks probleemiks osutusid elektrikatkestused. Hüdropoonika seadeldise ning lambi töötamise reguleerimiseks kasutasin taimereid, kui aga oli elektrikatkestus, siis kustutas see taimeris seadistatud kellaajad ära. Teiseks ei olnud minu seadeldise juures ruumilahendus just kõige parem, kuna korter on küllaltki väike, siis valgustus segas igapäeva elu. Reflektor siiski aitas, sest suunas valguse otse taimedele.

hsyntjl_5
Suur taimekasvatus

Seadeldise all olevat anumat tuleks jälgida ka seetõttu, et kui toitelahus hakkab seal muutuma häguseks, peaks lahuse uuesti tegema.
Nüüd võib tunduda, et väga palju asju tuleb jälgida, aga see pole nii. Esmakasvataja peaks hoolsamini algselt jälgima taime arengut, kuid hiljem muutub asi ainult lihtsamaks.

Teele Kants

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*